Kronika grupy IV – Eksperci – miesiąc październik 2021


KRONIKA GRUPY IV
EKSPERCI”

w miesiącu październik

Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki… „Kto soki pije, ten długo żyje!”
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe, warzywne. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale  pyszniejsze są niż słodycze. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków.  Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców , krojenia, a później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Degustacja zachęciła dzieci do sporego wypicia soku. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez nie same, bez cukru i konserwantów. Dodam, że ciekawe było smakowe zestawienie owoców, i warzyw wymyślane samodzielnie przez dzieci . Nic nie zastąpi dawki witamin w dodatku zrobionych własnoręcznie…
Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy.

 

Z myślą o jarzynowych witaminkach postanowiliśmy zrobić również wspólnie pyszną sałatkę warzywną. Każdy dostał deseczkę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Przyrządzanie sałatki dało Ekspertom wiele satysfakcji. Samodzielnie wykonana potrawa smakowała wyśmienicie.

 

Jesień to znakomita pora roku na kasztanowe zabawy. Z wykorzystaniem kasztanów uczyliśmy się dodawania i odejmowania, szacowania na oko, ustawiania elementów w określonym szyku. W parach graliśmy w znaną zabawę „Zgaduj – zgadula”, a według słów jesiennej rymowanki wykonywaliśmy masażyki pleców. Przy piosence „Malowała jesień” wystukiwaliśmy za pomocą kasztanów proste rytmy. Podsumowaniem zdobytych wiadomości były jesienne zagadki, z których rozwiązaniem dzieci nie miały żadnych trudności. Jak się okazuje nowa kolorowa pora roku może inspirować do wielu ciekawych działań i dostarczać wiele radości.

 

Utrwaliliśmy poznane wcześniej litery  – dzieci układały z kasztanów poznane wcześniej litery. Wycinały kartoniki z literami i układały w klaserze.  

Eksperci poszerzyli również swoją wiedzę na temat zwierząt, które przygotowują się na nadejście zimy. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego opowiadania o leśnych zwierzątkach.  Dzieci dowiedziały się, gdzie zapada w sen zimowy niedźwiedź, jak przygotowuje się do zimy jeż, a jak wiewiórka ,a jak pająk. Mieliśmy małą pogawędkę na temat zapasów na zimę, zdjęcia na tablicy pomogły nam dopasować jedzenie do odpowiedniego zwierzątka.