Kronika grupy I – Mali badacze – miesiąc październik 2018

KRONIKA GRUPY I
MALI BADACZE”

miesiąc październik

Lubimy jabłuszka
i słodziutkie gruszki
na śliwki jesteśmy
wielkie łakomczuszki.
Marchewkę chrupiemy
jak małe zajączki,
pomidory też zjadamy,
gdy nam wpadną w rączki.

Pierwsze dwa tygodnie października upłynęły nam poznawaniu owoców i warzyw.
Dzieci w ramach zajęć miały okazję obejrzeć teatrzyk sylwet pt. „Na straganie” J. Brzechwy i same pobawić się w aktorów. Dzięki pomocy rodziców przedszkolaki mogły „badać” owoce i warzywa posługując się prawdziwymi eksponatami. Uczyły się rozpoznawać i nazywać owoce i warzywa, określały ich kształt, wielkość, kolor, przeliczały i segregowały. Dzieciom bardzo podobały się zagadki dotykowe, gdzie bez trudu rozpoznawały i nazywały warzywa po dotyku. Wszystkim tym zabawom towarzyszyły zabawy ruchowe, piosenki i prace plastyczne.

 

Jesień to pora roku, która zachęca do spacerów i podglądania przyrody. Szczególnie w tak piękne, słoneczne dni jakie mieliśmy w ostatnim okresie. „Mali Badacze” bardzo chętnie wychodzą na spacery, by podziwiać piękną kolorową jesień i jej dary. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa na „dywanie Pani Jesieni”, który zachęcał do zbierania liści i rozwiewania ich nad głowami.
 

 

W tym miesiącu rozmawialiśmy również o swoich rodzinach. Przygotowaliśmy domy z figur geometrycznych kształtując w ten sposób umiejętności matematyczne.
A w ostatnim tygodniu października wiodącym tematem w naszej grupie był temat „Nasi domowi ulubieńcy”. Opowiadaliśmy sobie o kotku, jego miękkim futerku, długich wąsikach, ostrych pazurkach i zielonych oczkach, które wszystko widzą w nocy. Wiemy co kotki lubią jeść i jak należy o nie dbać, aby były szczęśliwe.
Dzieci również dowiedziały się o trybie życia, przyzwyczajeniach, sposobie odżywiania psa. Dzieci podczas zajęć w piątek wykonały pracę plastyczną „Wełniany piesek”.